Ljubljana, 23. 5. 2025

11.260 podpisov zaposlenih, 24.642 podpisov staršev

V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) smo pred dnevi sklenili aktivnost zbiranja podpisov za ukinitev možnosti občin, da povečujejo število otrok v skupinah za dodatna dva otroka.

Na novinarski konferenci, ki smo jo na sedežu Sviza pripravili 23. maja 2025, so glavni tajnik Branimir Štrukelj, predsednica glavnega odbora in Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviza Marjana Kolar (Vrtci Občine Moravske Toplice) ter članici predsedstva konference Katja Krevh in Jolanda Borovnik spregovorili o poteku zbiranja podpisov med zaposlenimi in starši vrtčevskih otrok. Zbrane so seznanili s številom zbranih podpisov in napovedali nadaljnje korake sindikata v prizadevanjih za odpravo možnosti v aktualnem predlogu sprememb in dopolnitev Zakona o vrtcih, ki ohranja možnost občin, da v vrtčevskih oddelkih povečajo število otrok za +2.


Zbiranje podpisov v akciji »Za manj otrok v skupini, za večjo kakovost predšolske vzgoje!« je bilo povezano z aktualnim predlogom sprememb in dopolnitev Zakona o vrtcih (ZVrt-H), ki ohranja možnost občin, da povečujejo število otrok v skupinah za dodatna dva otroka, četudi obstajajo proti temu številni strokovni argumenti in pobude zaposlenih ter so tudi odločevalci podali drugačne zaveze. Sprememba bistveno posega v predšolsko vzgojo in se nanaša na prav vse zaposlene v vrtcih, zato je sindikat pozval svoje članice in člane v vrtcih, naj prispevajo svoj podpis k tokratni pobudi ter k temu pozovejo tudi vse druge zaposlene v predšolski vzgoje, vsebine pa naj predstavijo tudi staršem predšolskih otrok in tudi te povabijo k podpisovanju.


Marjana Kolar, predsednica glavnega odbora Sviz in Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviz, je v uvodu v srečanje z novinarkami in novinarji kratko povzela ozadje odločitve sindikata, da izpelje omenjeno akcijo zbiranja podpisov in ob tem še enkrat poudarila, da so se razmere v predšolski vzgoji od takrat, ko je bila možnost povečanja števila otrok v oddelkih vrtcev vpeljana kot začasna izjema, izrazito spremenile. Kot je izpostavila že ob začetku zbiranja podpisov, so se generacije predšolskih otrok zmanjšale, posamezni oddelki se ukinjajo, število zaposlenih posledično zmanjšuje, a občine pri povečevanju števila otrok v vrtčevskih skupinah vztrajajo, žal tudi ali celo zgolj iz finančnih razlogov. Takšno ravnanje po prepričanju predsednice sindikalne konference predšolske vzgoje neposredno posega v kakovost izvajanja dela v predšolski vzgoji, pri čemer je slednje v pomembno spremenjenih družbenih okoliščinah že sicer postalo zahtevnejše. V vrtce je namreč vključenih zmeraj več otrok s posebnimi potrebami, otrok priseljencev in otrok z drugimi rizičnimi dejavniki.

Marjana Kolar je na novinarski konferenci spregovorila o oviranju zbiranja podpisov v posameznih vrtcih in pri tem posebej izpostavila, da so občine skušale vplivati na starše z napovedmi o podražitvi predšolskih programov, če bo ukinjena možnost fleksibilnega normativa. Poudarila je, da je večina staršev kljub temu prepoznala, da bodo s svojim podpisom podprli prizadevanja sindikata za kakovostno predšolsko vzgojo, pod pobudo pa se jih je podpisalo kar 24.642. Zaposleni v slovenskih javnih vrtcih so prispevali 11.260 podpisov in tako jasno sporočili, da nasprotujejo ohranitvi fleksibilnega normativa. Vsem, staršem in zaposlenim, se je Marjana Kolar zahvalila za to, da so prepoznali pomen kakovostne predšolske vzgoje, posebno zahvalo pa je izrekla še sindikalnim zaupnicam in zaupnikom, ki so v vrtcih zbirali podpise in opravili izjemno delo.

 

V nadaljevanju novinarske konference sta članici predsedstva Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviz, ki sta zaposleni v javnem vrtcu, spregovorili o zbiranju podpisov v njunih zavodih. Povzeli sta, da zaposleni v predšolski vzgoji prepoznavajo pomen ukinitve fleksibilnega normativa, zato je bila odločitev, da v velikem številu podprejo pobudo sindikata, preprosta in ni terjala dodatne argumentacije. Starši so bili ob napovedih o posledični podražitvi vrtca nekoliko bolj zadržani, a so prav tako nadvse številčno podprli stališče sindikata in stroke.


Katja Krevh (Vrtec Lipa Štore)

 

Jolanda Borovnik (Vrtec pri OŠ Rače)

 

Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sviz, je pred novinarkami in novinarji povzel, da je prizadevanje sindikata, da prepreči uzakonitev povišanega normativa v vrtcih, s svojim podpisom podprlo skupno kar 89 odstotkov vseh zaposlenih v slovenskih javnih vrtcih. Podrobneje je predstavil sam potek zbiranja podpisov v vsakem posameznem vrtcu in izpostavil, da strašenje občin z zvišanjem cen predšolske vzgoje ni vplivalo na presojo staršev. Veliko število podpisov, ki so jih ti oddali, po besedah glavnega tajnika kaže, da je za starše kakovost vrtcev bistvena. Meni, da je nujno, da to prepoznajo in pokažejo tudi občine in država ter zagotovijo sredstva za kakovostno predšolsko vzgojo. V svoji predstavitvi je izpostavil še nedopustnost, da je povečani normativ v veliki večini slovenskih javnih vrtcev postal pravilo, in se opredelil do ravnanja ravnateljic ljubljanskih vrtcev, ki so staršem preprečile, da bi izrazili svoje mnenje v okviru predstavljene aktivnosti sindikata. Glavni tajnik je napovedal še prihodnje ravnanje sindikata v povezavi z ukinjanjem možnosti občin, da v vrtčevskih skupinah povečujejo število otrok.
 

 

Ob koncu novinarske konference so predstavniki Sviza odgovorili še na nekaj vprašanj novinarjev o  predlogu sprememb in dopolnitev Zakona o vrtcih (ZVrt-H), ki ohranja možnost občin, da povečujejo število otrok v skupinah za dodatna dva otroka.
 

 

V organizaciji Sviza je od 22. aprila 2025 do 16. maja 2025 potekala akcija zbiranja podpisov »Za manj otrok v skupini, za večjo kakovost predšolske vzgoje!« Namen akcije je bil s podpisi podpore vseh zaposlenih v predšolski vzgoji in staršev vrtčevskih otrok doseči, da bi ukinili možnost občin, da povečujejo število otrok v skupinah za dodatna dva otroka.

 

Komentarji
Trenutno ni komentarjev!
Vaš komentar