GO SVIZ z oceno testiranja in odprtja VIZ ustanov
sporočilo za medije!
GLAVNI ODBOR SVIZ Z OCENO TESTIRANJA IN ODPRTJA VZGOJNO-IZOBRAŽEVALNIH USTANOV
Spoštljiva komunikacija oblasti in zaupanje v zaposlene v šolah in vrtcih bi zagotovo pomembno pripomogla k stabilnosti in kakovosti delovanja vzgojno-izobraževalnega sistema.
Ljubljana, 28. januarja 2021 – Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je v luči aktualnega odpiranja šol in razširitve delovanja vrtcev ter testiranja zaposlenih v vzgoji in izobraževanju na covid-19 ta torek, 26. 1. 2020, izpeljal posvet članic in članov svojega glavnega odbora. Namen virtualnega srečanja je bil pridobiti natančnejši vpogled v dogajanje na terenu ter upoštevaje informacije in mnenja predstavnic in predstavnikov najvišjega organa sindikata izpostaviti tudi dileme, ki so se ob izvedbi testiranja pojavile med zaposlenimi v vrtcih in šolah.
Članice in člani Glavnega odbora SVIZ (GO SVIZ) so organizacijo testiranja ocenili kot večinoma dobro, a so številni hkrati izpostavili veliko napetost, ki se je v povezavi slednjim pojavila med zaposlenimi v dneh pred samim testiranjem in je bila v pretežni meri posledica ravnanja vlade. Predstavniki le-te so namreč neposredno pred načrtovanim ponovnim odprtjem šol in razširitvijo delovanja vrtcev dobesedno iz dneva v dan spreminjali stališča glede prostovoljnosti oziroma obveznosti testiranja. In še dodatno – prav nobeni skupini zaposlenih, niti zdravstvenemu osebju niti delavkam in delavcem v domovih za starejše, denimo, se do zdaj ni tako grobo žugalo z visokimi denarnimi kaznimi za tiste, ki se morda ne bi testirali, kot se je zaposlenim v vzgoji in izobraževanju. SVIZ je neomajno prepričan, da je pristop oblasti, ko skuša slednje disciplinirati s podcenjujočo retoriko, s prisilo in grožnjami o visokih kaznih ter ignoriranjem odgovornosti, ki so jo zaposleni v vrtcih in šolah že ničkolikokrat izkazali, napačen in tudi žaljiv. Odnos slovenske oblasti do šolnikov se v temelju razlikuje od, denimo, skandinavskega pristopa, ki temelji na zaupanju do pedagoških delavk in delavcev in kot tak predstavlja enega od pomembnih elementov pregovorne kakovosti njihovih izobraževalnih modelov.
V omenjeni spletni razpravi se je stališče SVIZ, ki temelji na strinjanju s koristnostjo testiranja – a ob hkratni predpostavljeni prostovoljnosti –, potrdilo kot pravilno. Sindikat bo zato pri njem vztrajal in ga uveljavljal. Pri enakem stališču bo SVIZ vztrajal tudi, kar se tiče cepljenja. V povezavi s slednjim so članice in člani GO izpostavili, da bi bilo z vidika zaščite zaposlenih in širjenja okužb smiselno, da bi se tisti, ki se želijo cepiti, lahko cepili že pred samo obnovitvijo delovanja šol. Učinek na omejevanje epidemije bo čez nekaj mesecev, ko naj bi bilo zaposlenim v vrtcih in šolah cepljenje omogočeno, bistveno manjši.
Drugi del pripomb, povezan s samo izvedbo testiranja, se je nanašal na zahtevo, da se testiranje opravi s pomočjo mobilnih enot na delovnem mestu ter v delovnem času in da se čim prej zagotovi zanesljive teste, ki bodo manj invazivni od sedanjih, obenem pa omogoči izbiro jemanja brisa iz nosu ali grla. To je še zlasti pomembno ob napovedi, da naj bi se testiranja ponavljala vsak ponedeljek, pri čemer to dejstvo (ponavljanje) nekateri strokovnjaki argumentirano problematizirajo. Zaposleni bi obenem morali biti vsaj do konca tedna seznanjeni, kako bosta na dan testiranja potekala vzgojno-izobraževalni proces v šolah in vrtcih.
Na posvetu je bilo izpostavljeno tudi pomembno vprašanje o smiselnosti in učinkovitosti testiranja vzgojiteljev, učiteljev in vseh drugih zaposlenih v vzgoji in izobraževanju pri omejevanju epidemije, če po drugi strani niso testirani tudi učenci, ki sicer v vzgojno-izobraževalnem procesu predstavljajo večino. Po oceni SVIZ to izrazito zmanjšuje varnost in dodatno ogroža zdravje zaposlenih na delovnem mestu. Vlado RS sindikat zato poziva, naj to vprašanje čim prej naslovi in ga razreši. Predstavnice in predstavniki najvišjega organa sindikata so bili znova kritični še do pasivnosti oblasti, ki v celotnem času zaprtja šol in vrtcev ni sprejela ustreznih ukrepov ali opremila vrtcev in šol, tako da bi izboljšala prezračevanje ter možnost za izmenjevanje zraka v razredih in oddelkih vrtcev, ni, denimo, namestila pleksi pregrad na katedre in pred obnovitvijo delovanja šol ni pravočasno zagotovila kakovostnejših mask za zaposlene. Ob obnovitvi delovanja šol in razširitvi dela v vrtcih SVIZ vnovič opozarja, da se po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) tveganja za prenos okužb s tem povečujejo, zato je država dolžna poskrbeti za čim večjo stopnjo varnosti, hkrati pa pravočasno in v ustrezni višini izplačati zaposlenim, od vrtcev do univerz, dodatke v skladu z 39. členom Kolektivne pogodbe za javni sektor, poskrbeti za dodatno zaposlovanje in zaustaviti dodatno ter prekomerno obremenjevanje zaposlenih v vrtcih in šolah, ki posledično nujno vodi v zmanjšanje kakovosti vzgojno-izobraževalnega dela.
X X X X X
Sandi Modrijan,
tiskovni predstavnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije