Kršitev pravice do stavke
sporočilo za medije!
KRŠITEV PRAVICE DO STAVKE
Ministrstvo s svojo okrožnico krši celo ustavno zagotovljeno pravico
Ljubljana, 7. februarja 2018 – Danes so sindikalni zaupniki vodstvo Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) obvestili o okrožnici Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) št. 101-18/2017/35, ki zadeva napoved stavke SVIZ prihodnjo sredo ter vsebuje tudi priporočen seznam konkretnih del in nalog v času stavke. SVIZ zoper vsebino okrožnice ostro protestira in od MIZŠ zahteva, da jo nemudoma umakne.
Upoštevajoč akte mednarodnih organizacij, ki zavezujejo našo državo (npr. konvencije Mednarodne organizacije dela) ter upoštevajoč veljavno zakonodajo Republike Slovenije (Ustava RS in Zakon o stavki), dejavnost vzgoje in izobraževanja, v kateri so zaposleni člani SVIZ, ne sodi med t. i. dejavnosti oz. dela posebnega družbenega pomena. V slednjih je stavka dopustna le pod pogoji, da se zagotovi (1) minimum delovnega procesa, ki zagotavlja varnosti ljudi in premoženja, ali je nenadomestljiv pogoj za življenje in delo občanov ali delo drugih organizacij in (2) izpolnjevanje mednarodnih obveznosti. Navedeno pomeni, da stavka v vzgoji in izobraževanju ni posebej omejena in med stavko ni potrebno opravljati določenih del, pač pa velja pravica do prekinitve dela v celoti in stavke v skladu s splošnimi predpisi.
Pravico do stavke opredeljuje 77. člen Ustave RS. Ta v prvem odstavku določa, da imajo delavci pravico do stavke. Skladno z drugim odstavkom 77. člena Ustave RS se lahko pravica do stavke omeji le z zakonom, če to zahteva javna korist in ob upoštevanju vrste in narave dejavnosti.
Za področje vzgoje in izobraževanja ne Zakon o stavki ne kateri koli drug področni zakon ne omejujejo pravice delavcev do stavke in delavcem ne predpisujejo minimuma delovnega procesa, zato vsako oviranje pri izvajanju te pravice – v ta nabor spada tudi omenjena okrožnica MIZŠ – pomeni kršitev Ustave RS. Še več – v kolikor bi delodajalci spoštovali navodilo okrožnice ministrstva, SVIZ meni, da bi bili s tem izpolnjeni znaki kaznivega dejanja v skladu z drugim odstavkom 200. člena Kazenskega zakonika.
Na dan stavke, ko izvršujejo svojo pravico po 77. členu Ustave RS, stavkajoči ne delajo. SVIZ poudarja, da stavkajočim zato ni mogoče naložiti nobenega dela, ki ni predhodno dogovorjeno s stavkovnim odborom v zavodu, na območnem odboru ali z Glavnim stavkovnim odborom SVIZ. Tudi poskusi omejevanja stavkajočih, da bi se na dan stavke udeležili protestnega shoda na Kongresnem trgu v Ljubljani, predstavlja oviranje izvrševanja pravice do stavke.
SVIZ meni še, da mora tisti, ki bi na dan stavke pozival učence ali dijake, naj pridejo v šolo, zanje v celoti prevzeti odgovornost, saj zaposleni ob tem, ko bodo uresničevali svojo ustavno pravico do stavke, ne delajo.
Glavni stavkovni odbor SVIZ je že pred časom sprejel odločitev in to ustrezno zapisal v navodilo sindikalnim zaupnikom, da se v času stavke v vrtcih ne izvaja nikakršnega programa, v šolah pa ni pouka. Zaradi občutljivosti položaja v odnosu do najmlajših otrok pa bodo zaposleni v vrtcih, v nujnih primerih in ob vnaprejšnjih dogovorih s starši, zagotovili ustrezno varstvo in skrb. O načinu sprejemanja otrok in njihovega varstva se dogovori stavkovni odbor z vodstvom vrtca. V nujnih primerih in ob vnaprejšnjih dogovorih s starši ravnajo podobno tudi stavkovni odbori v osnovnih šolah, ko gre za učence prvega triletja osnovne šole.