(Ne)enakost v Evropski uniji
Pri Evropskem statističnem uradu Eurostat so pripravili infografiko Equality in the EU – a snapshot, ki prinaša najnovejše podatke z različnih področij, povezanih z enakostjo. Pozornost so namenili strukturi prebivalstva v Evropski uniji, dostopnosti zdravstvene oskrbe, vključenosti v izobraževanje in trg dela, tveganju revščine in socialne izključenosti ter sovražnosti na spletu. S prepletom vizualizacij in ustreznih podatkov – razdeljenih po spolu, starosti, invalidnosti in državi izvora – infografika prikazuje razlike in prikrajšanost, s katerimi se soočajo posamezne skupine v Evropski uniji.
Struktura prebivalstva EU
Po podatkih Eurostata je bilo leta 2024 v Evropski uniji 51 % žensk in 49 % moških. Starostna sestava kaže, da je 15 % prebivalstva mlajših od 15 let, 64 % starih od 15 do 64 let in 22 % starejših od 65 let. Do 64. leta je delež žensk in moških približno enak, po tej starosti pa prevladujejo ženske. Kar 86 % prebivalcev je rojenih v EU, 14 % pa tujcev, od katerih je večina v delovno aktivni dobi (15–64 let). Poleg tega ima 21 % prebivalstva invalidnosti, največ jih je v starejših starostnih skupinah.
Zdravje in dostop do oskrbe
Starejši in osebe z invalidnostmi pogosteje poročajo o neizpolnjenih zdravstvenih potrebah. Pri osebah z invalidnostjo je še skoraj trikrat verjetneje, da njihove potrebe ne bodo zadovoljene. O težavah pri dostopu do zdravstvene oskrbe pogosteje poročajo tudi tujci. Pri Eurostatu navajajo, da so bili leta 2021 moški v primerjavi z ženskami izpostavljeni 2,1-krat večjemu tveganju, da bodo umrli zaradi bolezni, ki jih je mogoče preprečiti oziroma ozdraviti.
Vključenost v izobraževanje
Leta 2024 je bilo več mladih žensk (12 %) kot moških (10 %) izključenih iz zaposlitve, izobraževanja in usposabljanja. Ta delež je še višji pri mladih tujcih (17 %) in mladih z invalidnostjo (30 %). Čeprav je med diplomanti terciarnega izobraževanja več žensk kot moških (137 na 100), je na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva ter informacijsko-komunikacijske tehnologije le 50 žensk na 100 moških.
Neenakost na trgu dela
Po podatkih Eurostata ostaja neenakost na trgu dela velika: nezaposleni so pogosteje posamezniki z invalidnostmi, priseljene ženske in tudi sicer je stopnja zaposlenosti žensk za 10 % nižja kot pri moških. Dodatno so ženske z otroki pogosto zaposlene za krajši čas (32 % vseh zaposlenih žensk), v primerjavi s 5 % moških z otroki. Tudi med ženskami brez otrok je delež žensk s krajšim delovnim časom višji (19 % proti 7 %).
Tveganje revščine in socialne izključenosti
Tveganju revščine in socialne izključenosti so najbolj izpostavljene osebe z invalidnostmi (29 % v primerjavi z 18 % pri osebah brez invalidnosti, kar predstavlja kar 61 % večje tveganje), priseljenci (35 % v primerjavi z 18 % pri domačinih, kar predstavlja celo za 94 % večje tveganje), otroci priseljencev (32 % v primerjavi s 15 %, kar pomeni 113 % večje tveganje).
Sovražnost na spletu
Leta 2023 se je 37 % uporabnikov interneta (starih od 16 do 74 let) soočilo s spovražnimi ali poniževalnimi sporočili, pri čemer so med najbolj pogostimi razlogi za spletno diskriminacijo: rasa oziroma etnično poreklo (19,5 %), spolna usmerjenost (19,1 %), vera/prepričanje (16,8 %), spol (13,1 %) in invalidnost (9,1 %).