Ljubljana, 21. 3. 2025

Obvestila GO SVIZ (marec 2025)

sindikalnim zaupnicam in zaupnikom

Ljubljana, 21. marca 2025

OBVESTILA GLAVNEGA ODBORA SVIZ


Spoštovani sindikalni zaupniki in zaupnice,

v tokratnih obvestilih povzemamo poglavitne sklepe z zadnje redne seje 54-članskega Glavnega odbora Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz), ki je 17. in 18. marca 2025 potekala v Zrečah.

V okviru obsežnega dnevnega reda so članice in člani namenili pozornost podrobnemu pregledu delovanja sindikata v času od zadnje dvodnevne seje glavnega odbora, opredelili prihodnje ravnanje Sviza glede plačila povečane učne obveznosti, kot izhaja iz Aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja v RS. Glavni odbor je bil soglasen, da je enostransko tolmačenje ministrstva glede plačila povečane učne obveznosti v nasprotju z dogovorjenim v aneksu h kolektivni pogodbi in da je zato za Sviz povsem nesprejemljivo, da bi ostalo v veljavi. Pričakujemo, da se bomo z ministrstvom o tem uskladili najpozneje do začetka aprila 2025, sicer bo Sviz sredi aprila 2025 organiziral protest.

Glavni odbor se je seznanil tudi s potekom pogajanj o pokojninski reformi, ki prehajajo v sklepno fazo, pregledal finančno poročilo Sviza za minulo leto in zatem še predloga finančnega načrta za leti 2025 in 2026. V luči prihodnjega kongresa, ki bo izpeljan 23. in 24. novembra 2026, so članice in člani glavnega odbora že razpravljali tudi o prihodnjih usmeritvah delovanja našega sindikata.

V nadaljevanju podrobneje predstavljena vsebina vam bo v pomoč pri vašem delu, zato vas vljudno prosimo, da se z zapisanim natančno seznanite. Hkrati se vam vnaprej zahvaljujemo, da boste tudi ta obvestila delili s članicami in člani Sviza v svojih zavodih. Vabimo vas še, da redno spremljate našo spletno stran www.sviz.si.



REDNA DVODNEVNA SEJA GLAVNEGA ODBORA

54-članski Glavni odbor Sviza analiziral delovanje sindikata v obdobju od zadnje dvodnevne seje

V začetku tega tedna, 17. in 18. marca 2025, so se na svoji redni spomladanski seji zbrali članice in člani najvišjega organa Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) med dvema kongresoma ter opravili poglobljeno razpravo o skupno kar sedemnajstih točkah dnevnega reda. Ob predstavitvi poročila glavnega tajnika ter poročil predsednic in predsednikov posameznih sindikalnih konferenc, ki so organizirane v okviru našega sindikata, je 54-članski Glavni odbor Sviz analiziral delovanje sindikata v obdobju od zadnje seje, ob tem pa so sodelujoči uvodoma precej pozornosti namenili tudi evalvaciji pogajanj o novem plačnem sistemu in zvišanju plač, ki so se sklenila ob koncu minulega koledarskega leta. Z glavnim tajnikom Sviza Branimirjem Štrukljem so se strinjali, da je pogajalski proces ključno zaznamoval dejavnost sindikata v prvih dveh letih mandatnega obdobja 2022–2026 in da reforma uzakonja dve izjemno pomembni ter dolgoročni sistemski spremembi, in sicer zakonsko opredeljeno usklajevanje vrednosti plačnih razredov z inflacijo ter premik vseh osnovnih plač, ki so bile do zdaj pod minimalno plačo, na višino minimalne plače. Poleg tega tudi članice in člani glavnega odbora niso spregledali, da je zadovoljstvo z doseženim v zavodih različno od javnega uslužbenca do javnega uslužbenca, najdejo se tudi nezadovoljni, nekateri so iz sindikata ob začetku vpeljevanja novega plačnega sistema iz zelo različnih razlogov tudi izstopili. Glavni tajnik Sviza je v poročilu povzel, da ob vseh izzivih, ki spremljajo vpeljavo novega plačnega sistema, ostaja neizpodbitno dejstvo, da aktualna plačna reforma prinaša najvišji dvig plač največjemu številu zaposlenih v javnem sektorju, vključno z najslabše plačanimi v nekdanji skupini J.

V nadaljevanju pregleda dejavnosti sindikata v obdobju do dvodnevne seje glavnega odbora so se članice in člani najvišjega organa Sviza med kongresoma v razpravi dotaknili še novele Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) in pomembnih sprememb, ki jih prinaša. Glavni tajnik Sviza je posebej izpostavil, da je pobudo, da se zakonsko opredelijo najnižja vsakoletna sredstva, ki bodo prispevala k večjemu vlaganju v opremo in prostore, hkrati pa zagotavljala vlaganje v krepitev kakovosti v izobraževanju, pred letom in pol podal Sviz. Javnost je sindikat v tem času sistematično prepričeval, da je to nujno, prav tako smo k podpori predlogu za zakonsko zagotovitev obvezujočega minimalnega deleža BDP, namenjenega za vzgojo in izobraževanje, pozvali predsednika vlade dr. Roberta Goloba. Predlog je podprl na sestanku s Svizom septembra lani, prav tako pa je podporo predlogu lani jeseni – takrat še kot kandidat za ministra za vzgojo in izobraževanje – izrazil dr. Vinko Logaj. Po besedah glavnega tajnika gre za izjemno pomemben dosežek Sviza, s katerim se bo, če bo realiziran, dolgoročno stabiliziralo financiranje vzgoje in izobraževanja.

Del poročila glavnega tajnika je bila tudi evalvacija dvodnevnih izobraževalnih seminarjev za sindikalne zaupnice in zaupnike po posameznih sindikalnih konferencah. Do seje glavnega odbora so bila namreč izpeljana štiri srečanja, na katerih so udeleženi z vodstvom sindikata in strokovnimi sodelavci za pravne zadeve izmenjevali informacije in stališča o nedavno končanih pogajanjih o plačni reformi in spremembah sistema plač v javnem sektorju, ki so se začele uveljavljati z začetkom letošnjega koledarskega leta. Še dva izobraževalna seminarja – za sindikalne zaupnice in zaupnike v osnovnih šolah in zavodih za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami ter v visokem šolstvu in znanosti – bosta potekala aprila.

V okviru poročila glavnega tajnika ter predsednic in predsednikov Svizovih sindikalnih konferenc so se članice in člani glavnega odbora lahko seznanili še s preteklim delovanjem sindikata na mednarodni ravni, podatki o podeljenih štipendijah in subvencijah za šolsko leto 2024/25 ter z novostmi in aktivnostmi sindikata na področju zakonov o visokem šolstvu, o vrtcih, osnovni šoli, maturi in šolski inšpekciji ter na področju kulture še z novelama k Zakonu o uresničevanju javnega interesa za kulturo in z Zakonom o varovanju kulturne dediščine.

Sviz bo z uporabo sredstev, ki so mu na voljo, vztrajal pri ustreznem tolmačenju aneksa glede plačila povečane učne obveznosti

Z naslednjo točko dnevnega reda dvodnevne seje so članice in člani glavnega odbora v razpravi z vodstvom sindikata namenili pozornost Aneksu h Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja glede plačila povečane učne obveznosti ter okrožnici, ki jo je o tem posredovalo vzgojno-izobraževalnim zavodom Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. V Svizu smo za sindikalne zaupnice in zaupnike v osnovnih in glasbenih šolah, srednjih šolah ter osnovnih šolah in zavodih za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami o tem že februarja letos pripravili posebna obvestila in v njih podčrtali, da se Sviz s posredovano okrožnico ne strinja.

Okrožnica št. 010-19/2024-3350-3 – pojasnila MVI glede povečane učne obveznosti namreč po mnenju sindikata predstavlja kršitev 15. člena Aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja in je v nasprotju s tem, kar je bilo usklajeno med socialnimi partnerji med zadnjimi pogajanji za sklenitev omenjenega aneksa. Tudi na tokratni seji glavnega odbora smo še enkrat poudarili, da omenjena okrožnica s Svizom ni bila usklajevana in da to predstavlja močan zdrs pod raven sodelovanja, ki je bila pri oblikovanju novega plačnega sistema vzpostavljena med vlado in sindikati. Zaveza obeh partnerjev je namreč bila, da bomo vsebine okrožnic, ki se nanašajo na delovno pravni položaj zaposlenih, predhodno medsebojno uskladili. Kot najbolj sporna stališča ministrstva v okrožnici smo v Svizu izpostavili, da se v skladu s 15. členom Aneksa h KPVIZ za plačilo povečane tedenske učne obveznosti upošteva zgolj mesečni obseg opravljenih ur povečane tedenske učne obveznosti; da je bistvena zgolj dejanska realizacija in da se učiteljem povečana učna obveznost zaradi opravljanja drugih nalog, povezanih z izvajanjem obveznega programa – kljub izrecnim določilom aneksa – ne more obračunati.

Kot smo že zapisali tudi v omenjenih posebnih obvestilih, bomo v Svizu vztrajali, da se nepravilno tolmačenje ministrstva v okrožnici umakne, o prihodnjem ravnanju sindikata glede izpostavljene problematike pa se je s sklepom na tokratni seji izrekel tudi glavni odbor. Članice in člani so bili soglasni, da je enostransko tolmačenje ministrstva glede plačila povečane učne obveznosti v nasprotju z dogovorjenim v aneksu h kolektivni pogodbi in da je zato za Sviz povsem nesprejemljivo, da bi ostalo v veljavi. Sviz zahteva, da se v socialnem dialogu sindikata in ministrstva okrožnica uskladi z Aneksom h KPVIZ najpozneje do začetka aprila 2025, sicer bo Sviz sredi aprila letos organiziral protest.

K udeležbi na predvidenem protestu bomo pozvali zaupnike in zaupnice v osnovnih, glasbenih in srednjih šolah ter osnovnih šolah in zavodih za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami, te pa naj bi pospremila še po dva člana oziroma članici z vsakega zavoda. O nadaljnjem dogajanju vas bomo sproti natančno obveščali, že vnaprej pa se vam zahvaljujemo, da bomo na protestnem shodu – če bomo le-tega primorani izpeljati – ministrstvu skupaj odločno prenesli zahtevo, naj spoštuje dogovorjeno.

Pogajanja o pokojninski reformi v sklepni fazi

Članice in člani najvišjega organa sindikata med dvema kongresoma so se na zadnji seji seznanili tudi s potekom pogajanj o pokojninski reformi, ki so v povsem sklepni fazi. Martina Vuk, namestnica generalnega sekretarja Konfederacije sindikatov javnega sektorja, ki sodeluje

v pogajanjih, je predstavila temeljne elemente pokojninskega sistema, kot so ti vzpostavljeni trenutno, in prikazala, kako naj bi bili pokojninska doba, odmerni odstotek, zajemno obdobje in usklajevanje pokojnin v skladu s trenutno dogovorjenim v pogajalskem procesu skozi prehodno obdobje opredeljeni v prihodnje. Izpostavila je še do zdaj usklajeno, kar se tiče upokojevanja pod ugodnejšimi pogoji, upoštevaje otroke, služenje obveznega vojaškega roka, vstop v zavarovanje pred dopolnjenim 20. letom starosti in več kot 40 let dela.

Glavni odbor Sviza je po podrobni predstavitvi ocenil, da so do zdaj dogovorjene spremembe ključnih elementov pogojev za upokojevanje primerne in sprejemljive, ter se strinjal, da je treba pogajanja čim prej skleniti. Če bi v nadaljnjem pogajalskem procesu morda prišlo do poslabšanja pogojev v vsebinskem smislu, pa se bo po presoji izvršilnega odbora sindikata o spremembah ponovno opredeljeval tudi glavni odbor. Zaradi zagotovil Evropski komisiji o skrajnem roku za sprejem pokojninske reforme, mora biti le-ta potrjena v Državnem zboru pred poletnimi parlamentarnimi počitnicami.

Pred 35. obletnico ustanovitve Sviza

Pred bližajočo se 35. obletnico ustanovitve Sviza, ki jo bomo obeležili maja letos, so bili članice in člani glavnega odbora soglasni v sklepu, da se bo sindikat tudi ob tokratni priložnosti v skladu z načelom solidarnosti odrekel praznovanju obletnice. Namesto tega bomo z denarnimi sredstvi podprli delovanje nekaterih organizacij, ki jih bo pred tem izmed predlogov območnih odborov izbrala posebej v ta namen imenovana komisija.

Tudi v nadaljevanju seje o številnih pomembnih temah

V skladu z ustaljenimi točkami dnevnega reda vsakokratne spomladanske seje glavnega odbora Sviza so se njegovi članice in člani tudi na tokratni seznanili z delom in finančno-materialnim poslovanjem območnih odborov sindikata. Obravnavali so še poročilo Nadzornega odbora Sviz, v okviru katerega je predsednik Vili Krajnc povzel dejavnost le-tega v minulem letu. V nadaljevanju je bila pozornost namenjena poročilu o upravljanju počitniških stanovanj sindikata, upravljavec Peter Penič pa je z navzočim spregovoril o obnovitvenih delih v posameznih enotah, predstavil podatke o izdanih računih in zasedenosti stanovanj, ki je visoka in se je v preteklem letu še dodatno zvišala. Članice in člani so se seznanili še z delovanjem Svizovega zdravstvenega sklada leta 2024, ki je osnovan z namenom pomagati članicam in članom ter njihovim otrokom pri zdravljenju, operativnih posegih, nakupu terapevtske opreme ali prehranskih dopolnil, ki jih Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne krije (v celoti) iz zdravstvenega zavarovanja oseb.

V nadaljevanju seje je glavni odbor ob predstavitvi glavnega tajnika Branimirja Štruklja in strokovne sodelavke Nine Štangl pregledal finančno poročilo Sviza za minulo leto in zatem še predloga finančnih načrtov za leti 2025 in 2026 ter vse omenjene dokumente potrdil.

Članice in člani glavnega odbora so obravnavali še pobudi o dopolnitvah in spremembah pravilnikov o plačah zaposlenih v Svizu in o najemu počitniških stanovanj ter se seznanili s seznami sindikatov zavodov in številom članstva po posameznih območnih odborih Sviza. Prav tako so namenili pozornost dozdajšnjemu delovanju sindikata v mandatnem obdobju 2022–2026, ob tem pa že opravili tudi krajšo razpravo o prihodnjih usmeritvah, ki jih bo nujno doreči tudi v luči naslednjega kongresa sindikata, ki ni več zelo oddaljen – potekal bo 23. in 24. novembra prihodnje leto.

V zadnjem delu tokratne dvodnevne seje so članice in člani glavnega odbora na vodstvo sindikata naslovili nekatera vprašanja in pobude ter med drugim izpostavili potrebo po izobraževanju za nadzorne odbore in računovodje na posameznih območnih odborih, nakup novih počitniških kapacitet, prenovo spletne strani, športne igre, ki jih 10. maja letos skupaj pripravljata območna odbora Slovenska Bistrica in Slovenske Konjice, ter srečanje upokojenih članic in članov, ki ga bo 3. junija gostil območni odbor Kranj. Obravnavali so še razpis in določitev kriterijev za zmanjšanje delovne obveznosti funkcionarjev Sviza za šolsko leto 2025/26 ter potrdili sklep o višini članarine za letošnje leto. Članarina za upokojene članice in člane znaša 20 evrov na leto, za članice in člane na porodniškem dopustu ali na dopustu za varstvo in nego otroka, ki članarine ne plačujejo preko centra za socialno delo, 10 evrov na mesec, za brezposelne pa 2,5 evra na mesec.

Z lepimi pozdravi in v solidarnosti!

Marjana Kolar, predsednica Glavnega odbora Sviz

Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sviz