Politiki, opredelite se!
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je v četrtek, 29. marca, pripravil novinarsko konferenco, na kateri je glavni tajnik Branimir Štrukelj podrobno predstavil vprašanja, ki jih je SVIZ po sklepu z zadnje izredne seje Glavnega stavkovnega odbora SVIZ (ta je bila v začetku tega tedna izpeljana v Zrečah) v luči aktualnega političnega dogajanja in bližajočih se državnozborskih volitev naslovil na politične stranke. Poleg tega je glavni tajnik komentiral še druge pomembne sklepe z omenjene seje in spregovoril o nadaljnjih stavkovnih aktivnostih SVIZ v boju za zagotovitev ustreznega položaja vzgoje in izobraževanja in za to, da se delo v vzgoji in izobraževanju – od vrtcev do univerz – plača enako kot primerljivo delo v drugih delih javnega sektorja.
Glavni tajnik je izpostavil, da je Glavni stavkovni odbor SVIZ vsebino zahtev in potek pogajanj ocenil kot skladnega z mandatom, ki ga je na začetku podelil svojim pogajalcem. SVIZ je v celoti sledil osrednjemu cilju, to je zmanjšanju zaostankov v prejemkih med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju za zaposlenimi v drugih delih javnega sektorja na primerljivih delovnih mestih. Uspešen zaključek pogajanj je preprečil taktični odstop predsednika vlade s svojega položaja, kar pa zgolj pomeni, da stavka SVIZ-a ostaja aktivna in da bo po potrebi znova zaživela, saj SVIZ od svojih zahtev po ustreznejšem vrednotenju dela v vzgoji in izobraževanju ne bo odstopal in bo pri njih vztrajal do cilja ter ob dodatnem zaostrovanju aktivnosti, če bo to potrebno.
Po sklepu z izredne seje Glavnega stavkovnega odbora SVIZ je torej sindikat na politične stranke naslovil prošnjo, da se jasno opredelijo do problematike neustreznega vrednotenja vzgojno-izobraževalnega dela, od vrtcev do univerz, ter se konkretno izrečejo o statusu učitelja razrednika in o povečanju kariernih razponov strokovnih delavk in delavcev v vzgoji in izobraževanju.
Glavni tajnik je na novinarski konferenci spregovoril še o verjetnih dogodkih v prihodnjih mesecih ter izpostavil, da SVIZ je podpiral in bo tudi vnaprej podpiral zahteve zaposlenih po zvišanju plač in pravičnem plačilu, zato je smiselno, da v teh zahtevah sindikati nastopimo skupaj, a ob zavedanju, da so se skozi leta v vzgoji in izobraževanju pojavili zaostanki v plačah glede na primerljive poklice v javnem sektorju, ki jih je preprosto treba odpraviti. Ob koncu novinarske konference je glavni tajnik SVIZ zgolj še enkrat komentiral nekatere izjave predsednika vlade (v odstopu) glede poteka pogajanj, zahtev sindikata, višine le-teh …
Povsem ob zaključku novinarske konference pa so vprašanja postavili tudi novinarji, in sicer glede morebitnega prihodnjega sodelovanja z Visokošolskim sindikatom Slovenije, poenotenju stališč oz. aktivnosti sindikatov ter plačilu stavkovnih dni.
Vabljeni k ogledu!
V nadaljevanju objavljamo vsebino pisma za politične stranke oz. vprašanja zanje. Rok za odgovore smo postavili na 11. april in o odzivih strank vas bomo seveda seznanjali in obvestili. K posredovanju stališč smo sicer povabili naslednje stranke:
1. Stranka Lista Marjana Šarca
2. Slovenska demokratska stranka (SDS)
3. Socialni demokrati (SD)
4. Stranka modernega centra (SMC)
5. Levica
6. Nova Slovenija – krščanski demokrati (N.Si)
7. Demokratična stranka upokojencev (Desus)
8. Lista novinarja Bojana Požarja
9. Stranka Alenke Bratušek
10. Zeleni Slovenije
11. Slovenska nacionalna stranka
12. Združena desnica
13. Dobra država
14. Slovenska ljudska stranka (SLS)
15. Stranka Pozitivna Slovenija (PS)
-----------------------------------------------------------------------
političnim strankam
(državnozborske volitve 2018)
Ljubljana, 29. marca 2018
Spoštovani,
Glavni stavkovni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (GSO SVIZ) nasprotuje razvrednotenju vzgojno-izobraževalnega dela, ki se krepi vse od leta 2012, in sindikat bo, kolikor dolgo bo treba, vztrajal, da se trend marginalizacije teh za razvoj vsake družbe ključnih področij zaustavi in preobrne. 40.000 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju nas ne stavka, ker bi zahtevali, da se nas plača več in bolje kot druge, v stavki smo, ker nas država plača manj kot druge na primerljivih delovnih mestih. V nadaljevanju navajamo nekaj dejstev, ki to enoznačno potrjujejo:
- V minulih štirih letih, od začetka leta 2014 do konca leta 2017, je povprečna plača v vzgoji in izobraževanju zrasla trikrat manj kot v državni upravi, tj. za 3,9 %, v državni upravi pa za 11,2 %.
- Povprečna plača na delovnih mestih z zahtevano univerzitetno izobrazbo (VII/2) je v vzgoji in izobraževanju za približno 500 evrov bruto nižja kot na delovnih mest z enako zahtevano stopnjo izobrazbe v državni upravi.
- Najvišje karierno napredovanje, ki ga lahko doseže učitelj ali drug strokovni delavec z univerzitetno izobrazbo (43. plačni razred), zaostaja za veliko večino drugih v javnem sektorju za 10 plačnih razredov in več. Delež učiteljev in drugih strokovnih delavcev, ki dosežejo najvišji naziv svetnik, je manj kot 10 %, v državni upravi je takih več kot 50 %.
V imenu Glavnega stavkovnega odbora SVIZ in v imenu stavkajočih zaposlenih v vzgoji in izobraževanju pričakujemo, da se boste politične stranke (odgovarjate ob predpostavki, da bo vaša stranka v vladi) pred volitvami jasno opredelile do zahtev SVIZ:
1. Delež sredstev za vzgojo in izobraževanje v BDP se je znižal s 5,3 % v letu 2005 na 4,6 % (Education at a Glance 2017, OECD). Sprašujemo:
a. Ali se strinjate, da bi se moral ta delež vrniti na odstotek, ki je bil dosežen v letu 2005? Če se, kdaj naj bi ga dosegli?
b. Ali se strinjate, da je kakovostni javni vzgojno-izobraževalni sistem ena od ključnih primerjalnih prednosti Slovenije pred drugimi državami?
2. Ali se strinjate, da je treba, v skladu z zakonsko opredeljenim načelom »enako plačilo za primerljivo delo«, zaostajanje plač v vzgoji in izobraževanju za primerljivimi delovnimi mesti v drugih delih javnega sektorja, odpraviti? Ali se strinjate s spremembami plačnih razredov, ki so bile dogovorjene zadnji dan pogajanj, 12. 3. 2018 (dogovorjena zvišanja povzemamo iz dokumenta »Sklepne informacije o poteku pogajanj o razrešitvi stavkovnih zahtev reprezentativnih sindikatov javnega sektorja«, ki ga je Vlada RS obravnavala na seji 22. 3. 2018):
a. Ali se strinjate, da se delovno mesto vzgojitelj predšolskih otrok – pomočnik vzgojitelja uvrsti v 22. plačni razred?
b. Ali se strinjate, da se delovna mesta vzgojiteljev v vrtcih, učiteljev in drugih strokovnih delavcev s področja vzgoje in izobraževanja z univerzitetno izobrazbo (VII/2) zvišajo za 2 plačna razreda?
c. Ali se strinjate, da se oblikuje posebno delovno mesto učitelj – razrednik, ki se ga po izvedenih zvišanjih uvrsti 1 plačni razred višje od učiteljev, ki niso razredniki?
č. Ali se strinjate, da se karierni razpon učiteljev in drugih strokovnih delavcev, ki je zdaj od 30. do 43. plačnega razreda, v nazivih svetovalec in svetnik zviša za en plačni razred?
d. Ali se strinjate, da se vsem zaposlenih strokovnim in pedagoškim delavcem na univerzi, od univerzitetne izobrazbe navzgor, plače zvišajo za 3 plačne razrede?
3. Ali se strinjate, da je za razrednika – po zakonu je razrednik strokovni organ –, ki opravlja zahtevne dodatne naloge, smiselno oblikovati posebno delovno mesto, ki je vrednoteno višje?
4. Ali se strinjate, da je treba karierni razpon napredovanj vzgojiteljev, učiteljev in drugih strokovnih delavcev, ki je med najožjimi v celotnem javnem sektorju in se konča bistveno nižje od delovnih mest z enako izobrazbo, povečati?
5. Ali se strinjate, da se zahtevno delo visokošolskih učiteljev, ki imajo doktorat znanosti, vrednoti enako (v razmerju 1 : 1) kot zahtevno delo zdravnikov specialistov?
6. Ali se strinjate, da je prioritetna naloga prihodnje vlade s stavkajočimi v vzgoji in izobraževanju čim prej skleniti stavkovni sporazum?
Odgovore na postavljena vprašanja nam, prosimo, v roku 14 dni, tj. najpozneje do 11. aprila letos, posredujte na elektronski naslov tajnistvo@sviz.si, da bomo lahko z njimi seznanili naših 40.000 članic in članov.