Posebna Obvestila GO SVIZ - solidarnostna pomoč
sindikalnim zaupnicam in zaupnikom
POSEBNA OBVESTILA GO SVIZ
Upravičenost do izplačila solidarnostne pomoči za primer naravne nesreče
Ljubljana, 8. maja 2020
Spoštovani,
sindikati v zadnjih dneh prejemamo številna vprašanja o upravičenosti do izplačila solidarnostne pomoči, ki jo za primer naravne nesreče, kar epidemija nalezljive bolezni je, predvidevajo Kolektivna pogodba za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji in panožne pogodbe v javnem sektorju.
Val tovrstnih vprašanj in zahtev po pojasnilih je posledica odločitve nekaterih sindikatov, da svoje članice in člane pozovejo, naj vložijo zahteve za izplačilo solidarnostne pomoči. Ker gre za zahtevek, o katerem se odloči vsak posameznik, je Konfederacija sindikatov javnega sektorja (KSJS), katere član je tudi SVIZ, dolžna opozoriti, da so pričakovanja, da bi bila omenjena pomoč izplačana vsem zaposlenim v javnem sektorju, lahko preveč optimistična. Sindikati, vključeni v KSJS, se zato nismo odločili, da bi članstvo pozivali k množičnemu in avtomatičnemu podajanju vlog za izplačilo solidarnostne pomoči. Odločitev o tem, ali to pomoč resnično potrebuje in ali bo vlogo za izplačilo solidarnostne pomoči iz naslova elementarne nesreče podal, je na vsakem posameznem delavcu. Le vsak zase lahko presodi in oceni, ali so zanj nastale takšne okoliščine, ki opravičujejo izplačilo solidarnostne pomoči, ter te okoliščine ustrezno obrazloži v sami vlogi. Solidarnostna pomoč namreč mora izkazovati solidarnostni moment do zaposlenega, ki se je znašel v stiski.
V skladu s Kolektivno pogodbo za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji (KPND) in panožnimi kolektivnimi pogodbami v javnem sektorju pripada zaposlenemu solidarnostna pomoč tudi v primeru elementarne (naravne) nesreče. Kolektivne pogodbe določajo, da zaposlenemu pripada solidarnostna pomoč tudi v primeru »požara in elementarne nesreče, ki prizadene zaposlenega«. V skladu z določili Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Ur. l. RS, št. 51/2016 – UPB in nasl.; ZVNDN) se za naravno nesrečo šteje tudi množični pojav nalezljive človeške bolezni, v konkretnem primeru je to epidemija nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (covid-19), ki je bila z odredbo ministra za zdravje (Ur. l. RS, št. 19/20) razglašena na območju Republike Slovenije od 12. 3. 2020 od 18. ure naprej.
V skladu s kolektivnimi pogodbami (KPND in panožnimi pogodbami) pripada članom sindikatov, tako tudi članom KSJS, za 20 % višja solidarnostna pomoč – ta znaša 693,01 evra (znesek za nečlane je 577,51 EUR). Solidarnostno pomoč izplača delodajalec in v primeru elementarne nesreče ni vezana na plačni cenzus, kar pomeni, da pripada zaposlenemu ne glede na višino njegove osnovne plače.
V skladu s kolektivno pogodbo velja, da zahtevo za izplačilo solidarnostne pomoči vloži vsak posamezni javni uslužbenec sam. Zahtevo za višjo solidarnostno pomoč pa na predlog člana vloži sindikat (obrazci za izplačilo solidarnostne pomoči po področjih dejavnosti SVIZ so dostopni na povezavi https://www.sviz.si/dokumenti/, kot povezave pa jih prilagamo tudi k temu dopisu). V obeh primerih velja rok 60 dni od nastanka primera oziroma od trenutka, ko je bil član zmožen vložiti predlog. Po našem prepričanju se ta rok še ne bo iztekel 11. 5. 2020 (ta iztek roka je, napačno, štet od začetka razglasitve epidemije), ampak je mogoče v tistih primerih, ko bo delavec ocenil, da ga je epidemija prizadela, vložiti vlogo za izplačilo solidarnostne pomoči v 60 dneh od takrat, ko je delavec ugotovil, da mu je zaradi epidemije nastala škoda, oziroma najpozneje v roku 60 dni po razglasitvi zaključka epidemije.
Vprašanje o upravičenosti do izplačila solidarnostne pomoči v primeru, ko je razglašena epidemija, spremljajo številni pravni pomisleki in interesne dileme, za katere zaradi pomanjkljive prakse, tudi sodne, nimamo ustreznih odgovorov. Razmišljanje, da solidarnostna pomoč zaposlenemu pripada samodejno, tj. že zaradi samega dejstva obstoja elementarne nesreče (epidemije), ne pa tudi spremljajoče prizadetosti, je za KSJS vprašljivo.
Ob predvidevanju, da bo Vlada RS zahteve po upravičenosti do izplačila solidarnostne pomoči zavrnila in da bodo o upravičenosti izplačila odločala sodišča, kar bo trajalo dolgo, rezultat pa je obenem nepredvidljiv, odločitev o vložitvi zahtevka za izplačilo solidarnostne pomoči zaradi naravne nesreče prepuščamo članicam in članom.
S prijaznimi pozdravi,
Branimir Štrukelj,
glavni tajnik SVIZ
Priloge:
- Zahtevek za izplačilo solidarnostne pomoči - vzgoja in izobraževanje (.PDF)
- Zahtevek za izplačilo solidarnostne pomoči - kultura (.PDF)
- Zahtevek za izplačilo solidarnostne pomoči - visoko šolstvo in znanost (.PDF)
- Zahtevek za izplačilo solidarnostne pomoči - socialni zavodi (.PDF)