Posebna Obvestila - pred vrnitvijo zaposlenih v vrtce in šole
sindikalnim zaupnicam in zaupnikom
Ljubljana, 15. maja 2020
POSEBNA OBVESTILA GO SVIZ
ODSOTNOST DELAVCA Z DELA ZARADI RIZIČNEGA ZDRAVSTVENEGA STANJA NA STRANI DELAVCA ALI NJEGOVEGA DRUŽINSKEGA ČLANA OZIROMA ČLANA ISTEGA GOSPODINJSTVA
Zaradi spornih praks nekaterih delodajalcev in spornih navodil Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), ki ne upoštevajo veljavne zakonodaje o varnosti in zdravju pri delu, se v nadaljevanju opredeljujemo do nekaterih pomembnih vprašanj v zvezi z delavci, ki v času epidemije sodijo med zdravstveno ogrožene oziroma v t. i. rizične skupine delavcev. S strani članstva smo na to temo prejeli veliko vprašanj.
2. Odsotnost delavca z dela zaradi rizičnega zdravstvenega stanja njegovega družinskega člana oziroma člana istega gospodinjstva
Možnost upravičene odsotnosti z dela za delavca, ko so »rizični« njegovi družinski člani oziroma člani istega gospodinjstva, je po našem mnenju smiselno podobna situaciji, kot je bila v primeru nezmožnosti zagotavljanja varstva otrok, kjer se je uporabljalo razlage MDDSZ (glejte 11. točko na https://www.gov.si/assets/ministrstva/MDDSZ/Koronavirus/Korona-paket-prvi-info.-za-splet-16.-april-4.docx ). Pravna podlaga za tako obliko odsotnosti bi moral biti 6. odstavek 137. člena ZDR-1, torej razlog višje sile, pripadati pa bi moralo 80-% nadomestilo po 2. odstavku 70. člena ZIUZEOP.
Delodajalec bo v primerih, ko z delavcem ne bo vzpostavljeno zadostno zaupanje, od njega predvidoma zahteval potrdilo osebnega zdravnika rizičnega družinskega člana (oz. pediatra otroka) o njegovi »rizičnosti« (na strani otroka upoštevaje predloge razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo oziroma drugih oseb, upoštevaje predloge razširjenega strokovnega kolegija za medicino dela, prometa in športa), hkrati pa izjavo delavca, da živita v skupnem gospodinjstvu in nimata možnosti, da bi to uredila drugače.
PRAVICA DO VARSTVA OTROK IZ RAZLOGA VIŠJE SILE PO 18. MAJU 2020
Delavec lahko v skladu s 6. odstavkom 137. člena ZDR-1 v času razglašene epidemije in sprejetih ukrepov zaradi zmanjšanja širjenja SARS-CoV-2 uveljavlja pravico do varstva otrok zaradi sklicevanja na višjo silo, in sicer za otroke do vključno 5. razreda osnovne šole. Ugodnejšo višino nadomestila od ZDR-1 je za tak primer uredil 70. člen ZIUZEOP.
Ker se z 18. majem 2020 odpirajo vrtci in šole, bo moral delavec za morebitno nadaljnjo uveljavljanje pravice varstva otrok iz razloga višje sile delodajalcu okoliščine svojega primera utemeljiti in jih ustrezno izkazati. Zagotovo bodo pravico lahko uveljavljali starši, katerih otroci spadajo v eno od rizičnih skupin v skladu s sklepom razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo. Vse ostale primere je treba presojati individualno. Zgolj dejstvo, da roditelj, ki je hkrati tudi pedagoški delavec (ali drug strokovni ali ARTD delavec v vzgojno-izobraževalnem zavodu), otroka ne želi dati v vrtec ali šolo (1. triada), po našem mnenju ne zadošča za uveljavljanje zgoraj navedene pravice. Drugačna je situacija v primeru otroka, ki obiskuje 4. ali 5. razred osnovne šole, ali starejšega otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke, oziroma ko je to v trenutnih razmerah neizogibno potrebno zaradi pri otroku ugotovljenih posebnih potreb. A tudi v navedenih situacijah je treba presoditi okoliščine posameznega primera. Iz individualnih okoliščin mora izhajati, da nege in varstva svojih otrok delavec ne more razumno zagotoviti drugače, kot da to stori sam (posledično gre za višjo silo, zaradi katere je delavcu začasno onemogočeno opravljanje dela v skladu s sklenjeno pogodbo o zaposlitvi).
Ob tem opozarjamo, da nadomestilo plače v višini 80 odstotkov za primer uveljavljanja pravice do varstva otrok v skladu z ZIUZEOP velja le do 31. maja 2020. Po izteku interventne zakonodaje bo višina nadomestila plače ponovno znašala 50 odstotkov osnove, če medtem ne bo sprejeto drugače. Delimo povezavo do splošnih pojasnil MDDSZ z dne 16. 4. 2020 (glejte str. 13 in 14): https://www.gov.si/novice/2020-04-16-pravice-in-obveznosti-iz-delovnega-razmerja-v-posebnih-okoliscinah-posodobljena-informacija-16-4-2020/
OPREDELITEV DO STATUSA PRIPOROČIL NIJZ O ORGANIZACIJI DELA V VRTCIH IN ŠOLAH
Ob ponovnem odpiranju vzgojno-izobraževalnih zavodov smo v SVIZ prejeli tudi nekaj vprašanj o priporočilih NIJZ glede organizacije dela v vrtcih in šolah. Dileme so bile večinoma povezane s tem, ali so predmetna priporočila NIJZ za vzgojno-izobraževalne zavode in tam zaposlene le priporočila ali predstavljajo obveznost oziroma dolžna ravnanja v skladu s 1.b členom dopolnjenega Odloka o začasni prepovedi zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja ter univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih (Uradni list RS, št. 65/20 z dne 8. 5. 2020). Prepričani smo, da je treba obnovitev vzgojno-izobraževalnega procesa oblikovati ob upoštevanju strokovne ocene zdravstvene stroke, v prvi vrsti Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Le tako bo namreč mogoče zagotoviti, da bo vrnitev v vrtce in šole varna za vse (zaposlene, otroke, učence in dijake). Ob tem opozarjamo, da sindikat ni institucija, ki bi bila pristojna ali strokovno podkovana, da bi lahko polemizirala s strokovnimi (zdravstvenimi) izhodišči in priporočili NIJZ. V SVIZ zato priporočila NIJZ sprejemamo, članicam in članom pa v skladu s tem svetujemo, naj jih pri organizaciji in izvajanju vzgojno-izobraževanega dela upoštevajo v največji možni meri. Ob ponovnem zagonu vrtcev in šol po naši oceni omenjena priporočila zagotavljajo zmanjševanje tveganja za okužbo pri vseh, ki v vzgojno-izobraževalni prostor vstopajo.
S spoštovanjem,
Branimir Štrukelj,
glavni tajnik SVIZ