STAVKA BO!
Sorodne objave
Članice in člani SVIZ ter drugi zaposleni v vzgoji in izobraževanju so se med 6. in 13. decembrom opredeljevali o izvedbi splošne stavke v vzgoji in izobraževanju, ki jo je SVIZ napovedal za 14. februar 2018. Po zaključenem roku za glasovanje in prejemu zapisnikov z zavodov se je na sedežu SVIZ-a sestala komisija za ugotavljanje rezultatov glasovanja o stavki, ki je v skladu z določbami Statuta SVIZ Slovenije in na podlagi Pravil o organizaciji in izvedbi stavke pregledala prejete zapisnike o glasovanju o stavki in ugotovila ter razglasila naslednje rezultate:
ZA stavko je glasovalo 37.186 zaposlenih. To je 94,2 % vseh zaposlenih, ki so se opredeljevali o stavki. Proti stavki je glasovalo 2.283 zaposlenih, kar je 5,8 % vseh zaposlenih, ki so glasovali o stavki.
V uvodu današnje predstavitve rezultatov glasovanja javnosti je predsednica Glavnega stavkovnega odbora SVIZ Jelka Velički vnovič predstavila stavkovne zahteve in obnovila dogajanje zadnjih dni.
Petra Koritnik, predsednica komisije za ugotavljanje rezultatov glasovanja o stavki, je nato predstavila natančne rezultate opredeljevanja članov in ostalih zaposlenih v vzgoji in izobraževanju o stavki:
Prejeli smo zapisnike s 707 zavodov (od 767; 92,2-odstotna udeležba zavodov v glasovanju o stavki).
Stavka je bila izglasovana v 683 zavodih, v 24 ni bila izglasovana (96,6 % : 3,4 %).
Svoj glas je oddalo 39.469 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Udeležba v glasovanju je bila torej 76,0-odstotna (od 51.905 skupno zaposlenih na zavodih, kjer je bilo izvedeno glasovanje).
Za stavko je glasovalo 37.186 zaposlenih, kar je 94,2 % vseh zaposlenih, ki so se opredeljevali o stavki, proti stavki je glasovalo 2.283 zaposlenih, kar je 5,8 % vseh zaposlenih, ki so glasovali o stavki.
Glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj je po natančni predstavitvi rezultatov opredeljevanja o stavki v vzgojno-izobraževalnih zavodih poudaril, da se je 37.186 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju za stavko izreklo na pretežno tajnem glasovanju, tako odločna podpora stavkovnim zahtevam pa kaže, da izobraževalke in izobraževalci preprosto niso več pripravljeni spremljati vztrajne marginalizacije vzgoje in izobraževanja ter razvrednotenja njihovega dela, ki se kaže tudi v tem, da na mesečni ravni prejemajo približno 500 evrov bruto nižjo plačo kot enako izobraženi, zaposleni v drugih primerljivih poklicih v javnem sektorju. V sklopu stavkovnih zahtev je glavni tajnik posebej izpostavil zahtevo po višjem regresu za letni dopust v letu 2018 za vse zaposlene v javnem sektorju, ne le na področjih dejavnosti SVIZ. Prepričan je, da je država tudi glede na to, v kako dobri gospodarski kondiciji je, dolžna vrniti zaposlenim del tega, kar jim je bilo v času varčevanja v minulih letih vzeto. Branimir Štrukelj je napovedal še, da se bo stavka 14. februarja začela z velikim shodom v Ljubljani, na posameznih zavodih pa bodo ostale stavkovne straže. Stavka bo prekinjena istega dne, a ne bo tudi končana – prilagajala se bo poteku dogodkov za pogajalsko mizo in se bo lahko tudi obnovila, izključeno pa ni niti, da bi se razširila še na druge dele javnega sektorja.
Stavkovne zahteve:
1. Zvišanje osnovnih plač učiteljic in učiteljev ter drugih izobraževalk in izobraževalcev od vrtcev do univerze, kot je opredeljeno v Zahtevah SVIZ za spremembo tarifnega dela Kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja v RS z dne 16. 10. 2017.
2. Ustrezno ovrednotenje razredniškega dela, kot je opredeljeno v Zahtevah SVIZ za spremembo tarifnega dela Kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja v RS z dne 16. 10. 2017.
3. Regres za letni dopust v letu 2018 v višini 1.200 EUR bruto za vse zaposlene v javnem sektorju, katerih osnovna plača je nižja ali enaka minimalni plači.
4. Spoštovanje in dosledno uresničevanje pravice do pogajanj v okviru Kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja v skladu s 13. členom KPVIZ. Spoštovanje 3. člena Aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 56/2002, z dne 28. 6. 2002). Spoštovanje VIII. točke Dogovora o ukrepih na področju stroškov dela in drugih ukrepih v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 88/2016, z dne 30. 12. 2016).
V okviru odgovorov na vprašanja zbranih novinark in novinarjev je glavni tajnik SVIZ pojasnjeval, kakšno izboljšanje plač za izobraževalke in izobraževalce sindikat pričakuje; natančneje predstavil pričakovani potek stavke; spregovoril tudi o možnosti odpovedi le-te …