Študija o duševnem in fizičnem zdravju učiteljev
Sorodne objave
Te dni je učiteljski sindikat NASUWT iz Anglije objavil rezultate raziskave o duševnem in fizičnem zdravju, ki so jo izvedli med učiteljicami in učitelji. Podatki so zelo zaskrbljujoči: trije od desetih (30 %) so poročali, da so v zadnjem letu 'uporabili' zdravila kot način soočanja s posledicami, ki jim jih pušča delo pri njihovem duševnem in telesnem zdravju. Več kot štirje od desetih (41 %) so v povezavi s službo že obiskali tudi zdravnika, medtem ko je 15 odstotkov anketiranih odgovorilo, da so opravili posvetovanje v zvezi v varnostjo in zdravjem pri delu.
Navedene ugotovitve oziroma rezultati seveda niso presenečenje, saj obenem več kot tri četrtine (78 %) vprašanih poroča, da so bili v zadnjem letu soočeni z višjo stopnjo stresa, povezanega z delom, in kjer jih kar 84 % ocenjuje, da je delo, ki ga opravljajo, negativno vplivalo na njihovo zdravje in dobro počutje.
Približno dve tretjini (65 %) učiteljic in učiteljev meni, da je njihovo delo negativno vplivalo na njihovo duševno počutje in več kot polovica (54 %) jih ocenjuje, da se je zaradi zahtev dela v zadnjem letu poslabšalo tudi njihovo fizično zdravje.
Raziskava prinaša še naslednje rezultate v povezavi z delom in zadolžitvami na delovnem mestu (anketiranci so ocenjevali spremembe v zadnjih 12 mesecih):
- 77% jih je doživelo tesnobo;
- 85 % jih je imelo težave s spanjem oz. so izkusili nespečnost;
- 22 % jih je poročalo o večji konzumaciji alkohola;
- 9 % je razpadla partnerska zveza;
- 3 % so se samopoškodovali.
Več kot polovica učiteljev (56 %) poroča, da so v zadnjih 12 mesecih postali manj zadovoljni s poklicem in delom, ki ga opravljajo. Približno dve tretjini (65 %) jih je resno razmišljalo, da bi opustili poučevanje.
Na redni letni konferenci sindikata NASUWT so delegati vprašanje duševnega zdravja in dobrega počutja zaposlenih v vzgoji in izobraževanju izglasovali kot najvišjo prioriteto, ki naj ji sindikat nameni pozornost. Ob tem je vodstvo sindikata poudarilo, da je naraščajoče število učiteljev, ki se soočajo z resnimi duševnimi težavami zaradi nasilja na delovnem mestu in naraščajočih delovnih obremenitev, velika težava vse družbe, hkrati pa vse skupaj že meji na škandal, kjer tiste, ki se razdajajo in posvečajo sebe in žrtvujejo svoje zdravje, da bi omogočili ustrezno prihodnost otrokom in mladim, vlada in delodajalci preprosto zanemarjajo ter ne posvečajo zadostne pozornosti skrbi za njihovo zdravje in dobro počutje.