Svetovalni delavci pozivajo MVI k spoštovanju predpisov
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje
dr. Darjo Felda, minister
Masarykova cesta 16
1000 Ljubljana
Ljubljana, 4. septembra 2024
Poziv k spoštovanju 13. člena Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o normativih za opravljanje dejavnosti predšolske vzgoje
Spoštovani gospod minister,
s tem dopisom vas želimo iz Sekcije svetovalnih delavcev Sviza in Društva šolskih svetovalnih delavcev Slovenije opozoriti na resno problematiko na področju predšolske vzgoje, in sicer na očitno načrtno nespoštovanje znižanja normativa za svetovalne delavke v vrtcih, ki ga opažamo v več občinah po Sloveniji. Ukrep je bil sprejet s Pravilnikom o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o normativih za opravljanje dejavnosti predšolske vzgoje (Uradni list RS, št. 82/2023 z dne 28. 7. 2023, v nadaljevanju Pravilnik). Sočasno z opozorili pozivamo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, da nemudoma ukrepa in zagotovi dosledno spoštovanje veljavnih predpisov.
Strokovni delavci v vrtcih smo v zadnjih tednih ugotovili, da med vrtci in občinami po Sloveniji prihaja do velikih razlik pri spoštovanju in upoštevanju ugodnejših normativov za svetovalne delavce v vrtcih, ki jih Pravilnik določa v 2. členu, njihovo uveljavitev pa v 13. členu. Posamezne občine so ravnale v skladu s Pravilnikom (npr. zaposlitev novih svetovalnih delavk, povečanje deleža svetovalnega dela v vrtcu), velik delež občin pa ne (v Prilogi 1 so zbrani podatki iz prakse oziroma s terena). V novo vrtčevsko leto tako vstopamo z neenakimi pogoji za svetovalne delavke, vrtci pa posledično tudi z neenakimi pogoji za zagotavljanje zgodnje obravnave otrok in družin.
Želimo vas opozoriti, da je spoštovanje Pravilnika bistvenega pomena za zagotavljanje enakih pogojev dela, zagotavljanje enakih možnosti za vse otroke in kakovostne zgodnje obravnave, na kar smo večkrat opozorili že v preteklih dopisih Hkrati pa vas želimo spomniti še, da je upoštevanje predpisov del spoštovanja načel pravne in demokratične države.
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije ter Društvu šolskih svetovalnih delavcev pričakujemo in zahtevamo, da takoj poskrbite za spoštovanje Pravilnika in s tem znižanje normativa za svetovalne delavke v vseh vrtcih, saj je to izključno v vaši pristojnosti.
S spoštovanjem,
Branimir Štrukelj, glavni tajnik SVIZ
Marjana Kolar, predsednica Sindikalne konference predšolske vzgoje SVIZ
Tina Rezar, predsednica Sekcije svetovalnih delavcev SVIZ
Maruška Željeznov Seničar, predsednica Društva šolskih svetovalnih delavcev Slovenije
* * * * * *
Priloga: Uveljavitev znižanih normativov za svetovalne delavke v vrtcih po slovenskih občinah
V Preglednici so prikazani podatki o stanju normativov za svetovalne delavke, zbrani za 76 občin, kar glede na podatke iz šolskega leta 2022/2023 (vir: Statistični urad RS) predstavlja približno 36 odstotkov vseh občin. Podatki so bili zbrani na dan 2. 9. 2024.
V analizi podatkov iz Preglednice ugotavljamo različne stopnje spoštovanja znižanega normativa, ki določa, da naj bi na enega svetovalnega delavca v vrtcih pripadalo največ 20 oddelkov. Od skupno 76 občin jih 38 upošteva ta normativ, kar predstavlja 50% vseh obravnavanih občin. V 20 občinah dogovori glede upoštevanja normativa še potekajo, kar pomeni, da situacija ni dokončno urejena, kar predstavlja 26,3% občin. Preostalih 18 občin (23,7%) znižanega normativa ne upošteva in tudi ne vodi pogovorov o njegovem upoštevanju.
Podrobneje razčlenjeno kažejo podatki, da mestne občine v večini primerov ne spoštujejo znižanega normativa ali pa so dogovori o njegovi implementaciji še v teku. To opažanje izhaja iz tega, da le peščica mestnih občin (npr. Kranj, Nova Gorica) že upošteva normativ, medtem ko mestne občine, kot so Maribor, Celje, Velenje in Koper, bodisi ne upoštevajo normativa bodisi so še v procesu dogovarjanja.
Nasprotno pa v nemestnih občinah opažamo večjo pripravljenost k upoštevanju znižanega normativa. Mnoge manjše občine, kot so Dobrna, Majšperk, Tolmin, Ilirska Bistrica, Brda in druge, že upoštevajo nov normativ, kar nakazuje na bolj prilagodljivo in proaktivno pristopanje k izvajanju predpisov.
To razhajanje med mestnimi in nemestnimi občinami lahko vodi do neenakih pogojev dostopnosti svetovalnih storitev v predšolskem obdobju. Posledično to vpliva na kakovost zgodnje obravnave otrok in na enakost pri dostopu do tovrstnih storitev, kar je v nasprotju z načeli enakih možnosti za vse otroke, ne glede na kraj bivanja. Jasno se kaže potreba po enotnem pristopu k implementaciji normativa, da bi se izognili regionalnim razlikam in zagotovili enake pogoje dela za svetovalne delavce ter enake možnosti za vse otroke.
Pripravila: Koordinacijski odbor Sekcije svetovalnih delavk in delavcev Sviz ter Izvršilni odbor Društva šolskih svetovalnih delavcev Slovenije