Ljubljana, 5. 8. 2024

Svetovni kongres Izobraževalne internacionale

Od 27. julija do 2. avgusta 2024 je Buenos Aires v Argentini gostil 10. kongres Izobraževalne internacionale (Education International, EI), katerega sta se kot predstavnici Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) udeležili predsednica glavnega odbora Marjana Kolar in pomočnica glavnega tajnika Nadja Götz. Ob Izobraževalni internacionali so za organizacijo dogodka poskrbele še tri članice organizacije v Argentini: Confederación de Educadores Argentinos (CEA), Confederación de Trabajadores de la República Argentina (CTERA) in Federación Nacional de Docentes Universitarios (CONADU).


Izobraževalna internacionala združuje 386 organizacij članic in predstavlja 32,5 milijona učiteljic in učiteljev ter drugih strokovnih delavcev in zaposlenih v podpornih poklicih v 178 državah po vsem svetu. Svetovni kongres, ki je do letos potekal vsaka štiri leta, je vrhovni upravni organ Izobraževalne internacionale in določa politike, načela delovanja ter programe organizacije. Na kongresu delegati izvolijo tudi predsednika, podpredsednike in generalnega sekretarja ter druge člane izvršnega odbora. Svetovni kongres sprejme tudi splošni proračun, tj. finančni načrt, in določi članarino. Vsaka organizacija članica ima pravico biti na kongresu zastopana z vsaj enim delegatom.


Tokratnega kongresa se je udeležilo približno 800 delegatov in 400 opazovalcev (skupaj torej približno 1.200 udeležencev) ter številni gosti iz več kot 150 držav in ozemelj. Večino točk dnevnega reda Svetovnega kongresa predpisuje že Statut EI: kongres obravnava poročilo o napredku, finančna poročila, sprejme finančno poročilo in načrt ter izvede volitve. Kongres je obravnaval tudi nekatere druge točke dnevnega reda, in sicer številne resolucije, tematske razprave ter spremembe statuta, ki jih je predlagal izvršni odbor ali posamezne organizacije članice.

Za novega predsednika EI je bil izvoljen Mugwena Maluleke iz Južnoafriške republike. Za podpredsednike iz posameznih regij so bili izvoljeni: Marieme Sakho Dansokho iz Senegala (za Afriko), Takashi Kajiwara iz Japonske (za Azijo in Pacifik), Johanna Jaara Astrand iz Švedske (za Evropo), Heleno Araujo iz Brazilije (za Latinsko Ameriko), Becky Pringle iz ZDA (za Severno Ameriko in Karibe). Za generalnega sekretarja je bil ponovno izvoljen David Edwards, ki EI sicer vodi že od leta 2018. Na dodatni dve regionalni mesti za Evropo v izvršilnem odboru EI (Executive Board) sta bila izvoljena Maike Finnern iz Nemčije ter Daniel Kebede iz Velike Britanije. Na dodatne sedeže v izvršilnem odboru (open seats) je bilo izvoljenih še dodatnih deset članov izvršilnega odbora z vsega sveta, večina žensk.

Generalni sekretar David Edwards je v okviru Poročila o napredku predstavil politike in dejavnosti od prejšnjega svetovnega kongresa, ki je leta 2019 potekal v Bangkoku, ter predlagal smernice za naslednjih pet let.

Delegati na kongresu smo sprejeli tudi pet sprememb Statuta, pri čemer se najpomembnejša nanaša na mandat – naslednji kongres bo namreč potekal šele čez pet let in ne čez štiri, kot je to veljalo do zdaj. Priporočilo tokratnega kongresa je, da naj bo prihodnji kongres izpeljan v Evropi.

Kongres je razpravljal tudi o številnih sklepih, ki so jih predlagali izvršni odbor in organizacije članice. Programske usmeritve in proračun (finančni načrt), ki ju je predstavil generalni sekretar, vsebujejo predloge za dejavnosti do naslednjega svetovnega kongresa, prav tako pa tudi finančna sredstva, predvidena za te dejavnosti.

Kongres je sprejel tudi odločitev o višini članarine v obdobju 2025–2029, in sicer znaša najvišja članarina 1,685 evrov; kongres je ob tem pooblastil izvršilni odbor, da lahko članarino na letni ravni zaradi inflacije dodatno poviša za največ dva odstotka.


Kongres je obravnaval številne resolucije, jih so jih predlagali izvršni odbor ali posamezne organizacije članice, skupaj 42 resolucij. Med drugim so bile sprejete naslednje:

- Pomanjkanje učiteljev (B1 – Teacher Shortage);

- Zdravje učiteljev in ostalega osebja je ključno za VIZ (B2 – Teacher and ESP wellbeing and mental health: vital for quality education);

- Vpliv tehnologije in UI v VIZ (B3 – Technology);

- Podporno osebje v VIZ (B7 – Education Support Personel);

- Raziskovanje (A6 – Research);

- Skupaj močnejši (A3 - Working stronger together);

- Zaščita demokracije v VIZ (C1 – Defending democracy against right wing populism and extremism in education)…

Potrjene so bile še številne druge resolucije, vezane tudi na širša družbena vprašanja v povezavi z vzgojo in izobraževanjem (npr. nekatera vojna področja po svetu …). Več o sprejetih resolucijah je dostopno na tej povezavi – klik!


Poleg tega, da je svetovni kongres demokratični organ upravljanja EI, nudi tudi redko priložnost za srečanje učiteljev ter ostalih zaposlenih v vzgoji in izobraževanju in njihovih predstavnikov z vsega sveta ter izmenjavo mnenj in izkušenj. To je zlata priložnost za učitelje, da se združijo in določijo strategije za soočanje z razvojem v izobraževalnem sektorju po vsem svetu.

Pripravili: Marjana Kolar, predsednica Glavnega odbora Sviz, in Nadja Götz, pomočnica glavnega tajnika Sviz

Fotografije: Education International