Volitve rektorja Univerze v Ljubljani
Na ljubljanski univerzi bodo aprila potekale volitve, na katerih se bodo pedagogi, strokovni delavci in študenti odločili, kdo bo v mandatnem obdobju 2025 do 2029 zasedel položaj rektorice oz. rektorja osrednje in največje izobraževalne institucije v Sloveniji. Volitve bodo 2. aprila, morebitni drugi krog pa 16. aprila.
Za položaj se potegujejo trije kandidati, in sicer prof. dr. Metka Tekavčič z Ekonomske fakultete, prof. dr. Irena Mlinarič-Raščan s Fakultete za farmacijo ter trenutni rektor ljubljanske univerze prof. dr. Gregor Majdič.
SVIZ je skladno z dosedanjo prakso kot reprezentativni sindikat tudi v visokem šolstvu na vse tri kandidate za rektorja naslovil nekaj vprašanj, ki jih objavljamo v nadaljevanju. Po prejemu odzivov oziroma odgovorov bomo na dnu te strani objavili tudi le-te.
Vprašanja kandidatom za položaj rektorja oz. rektorice Univerze v Ljubljani:
1. Kakšno je vaše stališče oziroma odnos do obstoja in delovanja sindikatov na univerzi? Kako si predstavljate sodelovanje s sindikati?
2. Ali podpirate predlog spremembe Zakona o visokem šolstvu in Statuta UL na način, da bi vsi zaposleni smeli enakopravno voliti in sodelovati pri volitvah v organe članic UL in univerzitetne organe, vključno z volitvami rektorjev in dekanov?
3. UL ima sprejet Pravilnik o ukrepih proti nasilju, nadlegovanju in trpinčenju ter vzpostavljen sistem zaupnih oseb. Ali v akademskem okolju prepoznavate kakršne koli oblike nasilja? Kako nameravate v prihodnje naslavljati pomen osveščanja, prepoznavanja nasilja med zaposlenimi in študenti in kakšni so vaši konkretni načrti za sistematično preprečevanje in obravnavo nasilja na univerzi? Kako načrtujete zagotoviti, da bodo mehanizmi za prijavo in zaščito žrtev učinkoviti in takojšnji ter da bo univerza delovala proaktivno, ne zgolj reaktivno?
4. Objavljeni programi vseh rektorskih kandidatov vsebujejo ambiciozne cilje, a vendar se UL marsikje sooča s pomanjkanjem kadra. Kako načrtujete doseči zastavljene cilje, brez da bi prišlo do prekomerne obremenitve zaposlenih?
5. Novo vodstvo bo imelo ključno vlogo pri izbiri glavnega tajnika UL, ki je zahtevno in odgovorno delovno mesto. Glede na obseg in kompleksnost nalog, ki jih ta funkcija zahteva, na katere konkretne kompetence boste še posebej pozorni pri kandidatih in kako boste poskrbeli za transparentnost postopka izbire?
6. Zavedamo se, da so danes številne naloge prednostne, kar neogibno povečuje obremenjenost zaposlenih. Hkrati pa so pregledno razporejanje nalog in pravično nagrajevanje ključni za motivacijo in dolgoročno zadovoljstvo zaposlenih. Kako nameravate skrbeti za večjo transparentnost pri pravični porazdelitvi delovnih obveznosti in sistemu nagrajevanja?
7. Vodstvo pogosto izpostavlja pomen enakosti in vključevanja kot ključni vrednoti UL. Kako konkretno sami razumete te principe v kontekstu vodenja in vključevanja skupin raziskovalcev, administrativnega/strokovnega osebja, mlajših akademikov in študentov? Kako boste zagotovili, da bodo vsi zaposleni, ne glede na položaj v hierarhiji, imeli enakovreden dostop do ključnih informacij in priložnosti za napredovanje, sodelovanje pri pomembnih procesih?
8. Bi bilo po vašem mnenju lahko ogroženo stabilno financiranje visokega šolstva zaradi morebitnega povišanja proračunskih sredstev za oboroževanje in obrambo? Kakšno je vaše stališče do izpostavljene dileme?
ODGOVORI KANDIDATK IN KANDIDATA
dr. Gregor Majdič (odgovori prejeti 19. marca)
dr. Irena Mlinarič-Raščan (odgovori prejeti 22. marca)
dr. Metka Tekavčič (odgovori prejeti 25. marca 2025)