Evropska noč raziskovalcev
Zadnji petek v septembru obeležujemo Evropsko noč raziskovalcev, ki bo postregla z dogodki v več kot 400 mestih po Evropi. Pestro dogajanje bo tudi po Sloveniji - med drugim v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Izoli, Piranu, Rodiku in Novem mestu - kjer bodo obiskovalci lahko spoznavali raziskovalce, njihove dosežke in vpliv znanosti na naše življenje.
Dogodek bo v Sloveniji potekal v sklopu projektov Humanistika, to si ti! s sloganom Človek, umetna inteligenca ter Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost! z namenom znanost približati širši javnosti. V sklopu obeh projektov se bodo skozi vse leto zvrstili številni dogodki, vrhunec dogajanja pa bo ta petek.
Temi umetne inteligence je bila namenjena tudi 9. znanstvena konferenca Raziskovanje v vzgoji in izobraževanju, ki jo je 25. in 26. septembra 2024 v Ljubljani pripravil Pedagoški inštitut. V ospredju dogodka je bila razprava o priložnostih in izzivih umetne inteligence v šolskem prostoru, udeleženi pa so se strinjali, da umetna inteligenca, četudi prvotno ni bila zasnovana za področje vzgoje in izobraževanja, na slednje vpliva v številnih pomembnih razsežnostih.
Slavnostno odprtje Evropske noči raziskovalcev v sklopu projektu Humanistika, to si ti! bo na Mestnem trgu v Ljubljani ob 11. uri. Tekom dneva bo pred ljubljansko mestno hišo potekal znanstveni bazar, na katerem bodo podrobno predstavili projekt in z njim povezane tematike. Udeleženci se bodo lahko spoznali z aktivnostmi Centra Rog, v katerem bodo potekale predstavitve evropskih projektov, številne delavnice in okrogla miza o prevajanju literature in umetni inteligenci.
Tudi v Pritličju na Mestnem trgu se bodo zvrstili različni pogovori na teme, kot so prehrana prihodnosti, ljubezen in spolnost, družbeni roboti itd. Na Fakulteti za farmacijo UL bodo predstavili uporabo umetne inteligence v farmaciji in kozmetologiji, med drugim tudi za prepoznavanje zdravilnih rastlin.
Organizirali bodo tudi plovbo po Ljubljanici, med katero bodo udeleženci spoznali več kot 140-letno zgodovino podvodnih raziskav barjanskega odseka struge Ljubljanice. Ko se bo dan prevesil v noč, bo na Mestnem trgu na vrsti tudi večerno dogajanje s koncerti in druženjem z raziskovalci.
V Minoritski cerkvi v Mariboru bodo obiskovalci v okviru projekta Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost! lahko prisluhnili diskusiji o manipulaciji raziskovalnih podatkov in idej, na rektoratu Univerze v Mariboru bo potekal dogodek Poslovna akademija odprte skupnosti, v nakupovalnem središču Europark pa bo bodo ves dan na voljo interaktivne predstavitve in stojnice.
Obiskovalci Europarka se bodo lahko spoznali z raznolikimi tehnološkimi rešitvami, ki prispevajo k ustvarjanju čiste energije in so ključnega pomena za zmanjšanje onesnaževanja okolja. S poganjanjem kolesa bodo lahko proizvajali električno energijo in prepoznavali rastline po njihovem vonju. Raziskovalci jim bodo pokazali tudi merjenje objektivnih odzivov ljudi na dražljaje iz okolja v navidezni resničnosti in z uporabo 3D modela človeka.
Številne aktivnosti se bodo odvijale tudi v Kopru, Izoli, Piranu in Rodiku. Na fakultetah primorske univerze bodo na različnih predavanjih in delavnicah strokovnjaki spregovorili o boju proti lažnim novicam in teorijam zarot, obiskovalci bodo lahko spoznali svet divjih živali, skozi spoznavanje arheoloških najdb pa tudi življenje Rimljanov.
Projekt Humanistika, to si ti!, ki bo potekal do leta 2025, koordinira Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, v njem pa sodeluje še devet drugih fakultet in dva inštituta. Projekt poudarja pomen humanističnih in družboslovnih ved za družbo, z letošnjim sloganom Človek, umetna inteligenca pa želijo še posebej izpostaviti pomen umetne inteligence in njenega vpliva na raziskovalno delo ter družbo nasploh.
Projekt Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost! je enajsti po vrsti, ki ga koordinira Univerza v Mariboru. Cilj aktivnosti projekta, ki bodo potekal do aprila 2026, je širjenje pozitivne podobe raziskovalcev, ozaveščanje o njihovi pomembni vlogi in prispevku na vseh področjih družbenega življenja.
Z letošnjo temo osveščajo tudi o pomembnosti prepoznavanja lažnih novic in teorij zarote, kar je v današnjem času ključnega pomena, je pojasnil nosilec raziskav o oceni učinka projekta Branko Lobnikar. "Znanost in znanje sta bistvena dejavnika za razvoj in zagotavljanje kakovostnega življenja v družbi. V času, ko smo preplavljeni z različnimi informacijami, je še toliko bolj pomembno, da ljudje razvijejo kompetence za prepoznavanje znanstveno utemeljenih, resničnih informacij, ki prispevajo k dobrobiti posameznika in družbe. Hkrati morajo znati ločiti te informacije od tistih, ki zavajajo, širijo polresnice ali neresnice ter nimajo pravega namena izboljšati družbenega položaja," je opozoril nosilec raziskav o oceni učinka projekta Branko Lobnikar.
Tako projekt Humanistika, to si ti! ter Lažne novice in teorije zarote? sta uspešno kandidirala na razpisu Evropske noči raziskovalcev in Raziskovalci v šolah 2024-2025 v sklopu programa Obzorja Evropa, Marie Sklodowska-Curie in državljani. Financiranja pa za leti 2024 in 2025 ni prejel projekt Noč ima svojo moč, ki ga sicer koordinira Hiša eksperimentov skupaj s štirimi partnerji. Kljub temu bodo v Hiši eksperimentov na Evropsko noč raziskovalk in raziskovalcem odprli svoja vrata, dopoldne za obiske šol, popoldne pa tudi za ostale obiskovalce, ki bodo lahko prisluhnili pogovorom z raziskovalkami in raziskovalci ter se udeležili eksperimentalnih delavnic. Obeleževanju Evropske noči raziskovalcev se bodo pridružili tudi na Univerzi v Novem mestu z dogodki pod naslovom Znanost na dosegu roke.
Evropska noč raziskovalk in raziskovalcev je po besedah organizatorjev eden najbolj znanih javnih dogodkov v Evropi. Vsako leto poteka zadnji petek v septembru s ciljem približati znanost in raziskovanje splošni javnosti, predvsem pa mladim. V letu 2024 poteka v več kot 400 mestih Evrope in širše.
Vir: Slovenska tiskovna agencija